Zacznij przygodę z muzyką: od zera do Hansa Zimmera


Tworzenie muzyki to niewiarygodnie wielka frajda. Oto kilka narzędzi, które pomogą Ci rozpocząć płomienny romans z tą najpiękniejszą ze sztuk.


 

Dlaczego postanowiłem wrócić do muzyki? >>>

 


Bądź jak kucharz, spróbuj wszystkiego

Wbrew pozorom, tworzenie muzyki i gotowanie mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Tak jak kucharz, który próbuje wszystkich składników, również i osoba, która chce zająć się komponowaniem, powinna spróbować „smaku” wszystkich składników utworu muzycznego.

Poczuj na własnej skórze potężną energię ukrytą w rytmie. Rozsmakuj się w barwach akordów harmonicznych. Zachwyć się historią ukrytą w najprostszej nawet melodii.

Narzędziem, które pozwoli Ci odkryć tę właśnie stronę muzyki jest Chrome Music Lab. Choć przeznaczone jest ono dla dzieci, to da Ci szansę wejść małymi kroczkami do wspaniałej krainy dźwięków.

Dzięki niemu dowiesz się, jak stworzyć pulsujący życiem rytm:

rytm2

Albo jak namalować dźwiękami epickie, wielobarwne obrazy w głowie słuchacza:

arpeggio

Zobacz też inne narzędzia tego typu:


Wdrukuj sobie schematy

Posłuchaj, które połączenia harmoniczne pasują do siebie, a które powodują bolesny zgrzyt w głowie. Jeśli poznasz standardowe schematy, łatwiej będzie Ci je zburzyć, zakwestionować i stworzyć coś naprawdę świeżego. Pomoże Ci w tym kolejne narzędzie: Musicshake.

Musicshake Create your own songs online


Poznaj zapis nutowy

Warto znać nuty. Tylko tyle i aż tyle. Darmowym narzędziem, które przyda Ci się w tej podróży do świata kluczy wiolinowych, basowych, półnut i ósemek jest Musescore.

MuseScore Sheet music at your fingertips


„Osłuchaj się”

A najlepiej słuchaj muzyki na okrągło. Niech świetne utwory, porywające melodie i niecodzienne aranżacje wejdą Ci w krew. Wzoruj się na najlepszych. Rozkładaj ich utwory na czynniki pierwsze.

Naśladuj ich tak, jak robi to małe dziecko, kiedy próbuje powtórzyć jakieś trudne słowo za dorosłym. Im więcej teraz wchłoniesz, tym lepsze rzeczy kiedyś stworzysz.

Naśladuj tych, którzy odnieśli sukces:


Doceń siłę prostoty. Less is (naprawdę) more

Prostota to nie grzech. Nie krępuj się więc tworzyć muzyki bardzo prostej. Melodii opartych na kilku dźwiękach. Harmonii zredukowanej do niezbędnego minimum.

Pamiętaj, że tak jak w pisaniu czy malowaniu, ostatecznie tak naprawdę chodzi o emocje, jakie Twoja twórczość wywołuje w odbiorcy.


Otwórz się na różne gatunki muzyki

Z gatunkami muzycznymi jest jak z ludźmi: każdy jest jedyny w swoim rodzaju i od każdego można się czegoś nauczyć. Czerp z każdego gatunku to, co ma on najlepsze, niezależnie od tego czy jest to muzyka chóralna inspirowana tradycjami prawosławnego Wschodu, czy naszpikowana elektroniką oprawa współczesnego serialu:Zobacz też inne wpisy:

10 sposobów na wywołanie opadu szczęki u czytelnika (pełna wersja)

Normalne i mniej normalne pomysły na bloga

3 teksty, które popchnęły mnie w stronę muzyki