Research do tekstów SEO, czyli copywriter Holmes na tropie cennych informacji
WPIS GOŚCINNY
„To elementarne, drogi Watsonie” – zwykł mawiać Sherlock Holmes, gdy coś było podstawą w sprawie. Kultowe powiedzenie odnosi się zarówno do rozwiązywania zagadek detektywistycznych, jak i szukania informacji w sieci. Bo research do tekstów SEO to podstawa w pracy copywritera. Jak szukać informacji, żeby wyróżnić się na tle konkurencji i dotrzeć do prawdy?
Motyw: rzetelność
Pisanie tekstów do internetu zawiera w sobie elementy pracy pisarza, marketera, psychologa, socjologa, dziennikarza i detektywa. W tej liście zawodów warto zwrócić uwagę na dwa ostatnie, które łączy pewna cecha. Występuje zarówno w etyce dziennikarskiej, jak i kodeksie pracy detektywa – rzetelność.
To właśnie ona sprawia, że teksty zoptymalizowane pod SEO zawierają nie tylko słowa kluczowe, ale również wiarygodne i obiektywne informacje. Research do tekstów SEO to pierwszy krok do stworzenia treści, które będą pozytywnie wpływać na pozycjonowanie stron internetowych.
Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, żeby odgadnąć, że merytoryczne treści wpływają nie tylko na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, ale również zainteresowanie czytelników.
Odpowiedni research materiałów jest jak dobre śledztwo – dopiero gdy zbierzesz wszystkie dowody, możesz zbudować silny argument i go przedstawić. W tym przypadku wymiarem sprawiedliwości jest silnik wyszukiwarki Google, a ławą przysięgłych – Twoi czytelnicy. To ostatecznie oni ocenią Twoją pracę, ale żeby do nich dotrzeć, najpierw musisz dostać się na pierwszą stronę wyników wyszukiwania.
OSINT – biały wywiad do tekstów SEO
OSINT, czyli open-source intelligence to metoda zbierania informacji z dostępnych publicznie źródeł. Nazywany po polsku białym wywiadem, OSINT polega na przeglądaniu i analizie różnych źródeł, aby znaleźć kluczowe informacje i związki między nimi. Żeby biały wywiad pozostał białym wywiadem, musi spełniać jednocześnie 3 warunki: informacje mają być pozyskiwane w etyczny sposób z jawnych i ogólnodostępnych źródeł.
Dostępnymi publicznie źródłami są np.:
- strony internetowe,
- encyklopedie internetowe,
- artykuły prasowe,
- media społecznościowe,
- filmy,
- zdjęcia.
Szukać można w wyszukiwarkach (np. Google, Bing, Yahoo!), na YouTube, Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikToku i w obrębie innych mediów społecznościowych.
Dowody w sprawie
Szukając informacji do swoich tekstów, musisz podejść do tego, jak do śledztwa. Zbieraj dowody i fakty, żeby mieć pełen obraz sytuacji i przedstawić argumenty w przekonujący sposób. Dzięki temu SEO copywriting będzie nie tylko optymalizacją tekstu pod wymagania wyszukiwarki, ale również oczekiwania realnych użytkowników. Jak skutecznie szukać dowodów i argumentów?
Operatory w wyszukiwarce
Wyszukiwarka Google daje szerokie pole do eksploatacji. Wykorzystuje się je na przykład do pozyskiwania informacji metodą Google Hacking. Polega ona na używaniu specjalnie skonstruowanych zapytań w wyszukiwarce Google, żeby dotrzeć do niezabezpieczonych wrażliwych danych. Nie da się jednoznacznie określić tego, czy Google Hacking jest legalne. Jedno jest pewne – jest nieetyczne, a to wyklucza tę technikę z białego wywiadu. Jednak tym, co łączy Google Hacking i biały wywiad, są operatory – czyli komendy, za pomocą których szuka się konkretnej informacji w sieci.
W białym wywiadzie za pomocą operatorów szuka się informacji merytorycznych oraz stron usuniętych i archiwalnych, które mogą pomóc w rzetelnym researchu do tekstów SEO.
Przykładowe operatory i ich zastosowanie:
- cache:www.przykladowastrona.pl – gdy chcesz znaleźć strony archiwalne lub usunięte;
- site:www.przykladowastrona.pl + przykładowe wyrażenie – kiedy szukasz wyrażenia w obrębie tej konkretnej strony;
- intext:przykładowe wyrażenie – zastosuj, gdy chcesz znaleźć hasło w obrębie wszystkich wyników wyszukiwania;
- filetype:format pliku + przykładowe wyrażenie – wpisz do wyszukiwarki, gdy chcesz znaleźć takie hasło w pewnym formacie, np. operator filetype:pdf copywriting pomoże Ci znaleźć dokumenty PDF o copywritingu, takie jak e-booki, publikacje naukowe, statystyki czy poradniki.
- related:www.przykladowastrona.pl – użyj w sytuacji, gdy chcesz znaleźć stronę podobną do tej, którą już znasz;
- Znak minus (-) – kiedy chcesz wykluczyć jakieś wyrażenie, postaw przed nim znak minusa;
- OR – gdy chcesz łączyć zapytania, możesz wstawić między wyrażenia „OR”;
- Cudzysłów – jeżeli chcesz wyszukać ścisłe dopasowanie do wpisanego wyrażenia, wpisz je w cudzysłowie.
- Dwie kropki (..) – jeżeli zależy Ci na wyszukiwaniu w zakresie konkretnych liczb, wstaw między nimi dwie kropki.
Darmowe narzędzia Google
Informacje z Google mogą pochodzić nie tylko z wyszukiwarki, ale również darmowych narzędzi od tej firmy. Do najpopularniejszych w researchu copywriterskim zalicza się:
- Google Scholar
Pisząc teksty SEO, zwłaszcza artykuły blogowe, w których można skompletować materiały źródłowe lub przypisy, warto podpierać się naukową wiedzą. Taką znajdziesz właśnie w Google Scholar. To darmowa baza artykułów naukowych, które można cytować w swoich treściach. Jak wiesz, Sherlock Holmes był niezwykle inteligentny, ale nie miał wiedzy w każdej dziedzinie. I Ty, podobnie jak ten słynny detektyw, nie musisz wiedzieć wszystkiego. Ważne, żeby udało Ci się znaleźć informacje, które przeanalizujesz i połączysz. Ponadto pamiętaj, że „nie ma nic równie mylącego, jak oczywisty fakt”, dlatego skorzystaj przynajmniej z 2 źródeł naukowych, zanim przedstawisz fakt swoim czytelnikom.
- Google Books
Pełne książki lub fragmenty dostępne w wirtualnej przestrzeni. Przydatne, zwłaszcza gdy chcesz zgłębić definicję jednego pojęcia, ale nie masz dostępu do książki fizycznie lub elektronicznie. Google Books od razu wyszukuje stronę, na której znajduje się wpisane wyrażenie i prezentuje stronę na przykład w formacie PDF. Holmes miał książki w całym mieszkaniu – Ty masz je na ekranie!
Wikipedia, ale…
Najpopularniejsza encyklopedia internetowa jest źródłem wielu informacji. To zazwyczaj ona jest pierwszym przystankiem w szukaniu jakichś definicji czy zapoznawaniu się z historią. I właśnie dlatego cytowanie Wikipedii jest złym pomysłem. Nie z powodu, że to wolna encyklopedia, którą może edytować każdy (chociaż trzeba przyznać, że jej redakcja wcale nie jest prostą sprawą!), ale dlatego, że korzystają z niej wszyscy i w sieci jest już mnóstwo treści, które są cytowane lub redagowane na podstawie wiedzy z Wiki. Twój tekst ma wyróżniać się na tle innych, a nie być ich, bądź co bądź, dobrą kopią.
W researchu do tekstów SEO Wikipedia nie jest celem, ale drogowskazem do kolejnych poszlak. Te znajdziesz na samym dole strony konkretnego hasła. To liczne przypisy i bibliografia. Bez wielogodzinnego researchu dotrzesz do materiałów źródłowych
Sam proces linkowania z Wikipedii oraz do niej może mieć wpływ na SEO. Pozyskanie odnośnika do swojej strony z tej encyklopedii może być świetnym dodatkiem do strategii link buildingowej i zwiększenia widoczności witryny w Google. To również dobry krok w stronę budowania świadomości marki. Z kolei podawanie w swoich tekstach Wikipedii jako materiału źródłowego nie przynosi pozytywnych skutków pod względem SEO, a dodatkowo jest zbyt ogólnym dowodem w sprawie i może zmniejszyć wiarygodność przekazu.
Hasztagi
Tropiąc informacje do tekstów w sieci, pamiętaj o hasztagach. Z pozoru niewielki znak # może mieć kluczowe znaczenie w sprawie. Dzięki hasztagom oznacza się i kategoryzuje treści na różnych platformach internetowych (również w kontekście słów kluczowych). Najczęściej te znaki kojarzą się z serwisami społecznościowymi, ale znajdziesz je również na forach internetowych, blogach, a nawet w świecie off-line!
W pozycjonowaniu strony internetowej do większej liczby odbiorców pomagają docierać frazy kluczowe, a w mediach społecznościowych są to właśnie hasztagi. Po charakterystycznym znaku # można szukać nie tylko na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, ale również w samej wyszukiwarce Google.
Zagraniczne źródła
Mieć dostęp do informacji w niemalże każdym języku (z możliwością łatwego i szybkiego tłumaczenia) i nie skorzystać z takiej okazji? Sherlock Holmes byłby niepocieszony! Dlatego, wykorzystując wszystkie poszlaki i pełen potencjał wyszukiwarki, warto tłumaczyć słowo kluczowe na różne języki i wpisywać je do Google. Zdziwisz się, jak wyniki wyszukiwania mogą się różnić ze względu na wersję językową wyszukiwarki oraz ile nowych informacji można wyciągnąć z zagranicznych artykułów.
Cel rzetelnego researchu do tekstów SEO
Wszystko cały czas się zmienia. Zarówno przekonania, jak i nauka. Gdy pojawia się nowy dowód w sprawie, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i czasami tworzyć nowe tezy.
Kiedyś nikt nie słyszał o oleju kokosowym, później wszyscy używali go do smażenia, a teraz zaleca się go tylko do nawilżania włosów. A może znów coś się zmieniło? W ciągu kilku lat o tym produkcie spożywczym pojawiły się nowe fakty i… mity.
Podobnie jest z innymi produktami. Czy wiesz, że kiedyś papierosy były uważane za pożyteczne i reklamowano je z wykorzystaniem wizerunku lekarzy, gwiazd, a nawet dzieci?
(źródło: The New York Times”: In old ads, doctors and babriers say „smoke”)
Celem pracy SEO copywritera i rzetelnego researchu do tekstu jest stworzenie treści, która będzie zawierała prawdziwe oraz aktualne informacje, a do tego spełni wymagania wyszukiwarki. W efekcie, oprócz tego, że tekst wesprze SEO, to rzeczywiście wniesie wartość do życia użytkownika. Tak jak detektyw, dostarczysz czytelnikom niezbite dowody oraz prawdę w postaci odpowiedzi na ich pytanie. To elementarne (…).
Jak powiedział Sherlock Holmes: „dla wielkiego umysłu nie ma rzeczy małych” – oby zatem praca nad każdym tekstem była dla Ciebie wielką sprawą, dzięki której wygrają wszyscy: Google, czytelnicy i Ty!
Jadwiga Dabińska
Content Manager
W branży marketingu internetowego od 2013 r. Łączy dziennikarskie wykształcenie z pasją do SEO copywritingu. Autorka kilkudziesięciu publikacji na temat SEO i content marketingu. Wykładowczyni na uczelni Collegium Da Vinci i prelegentka na branżowych konferencjach. Jej misją jest wypełnianie internetu wartościową treścią.